W Darłowie obchodzono Portowe Dni Morza – Port Fish Day. W ich ramach w niedzielę 30 czerwca w naszym kościele odprawiona została msza święta w intencji ludzi morza, której przewodniczył Wikariusz Generalny Zakonu Franciszkanów (Braci Mniejszych Konwentualnych) z Rzymu – Ojciec Jan Maciejowski. Po mszy pielgrzymka morska – z relikwiami Błogosławionego Jana z Łobdowa – na pokładzie m/y „Eryk I” powędrowała do nowego basenu rybackiego w Porcie Darłowo.
Na miejscu uroczyście została poświęcona nowo wybudowana kapliczka ku czci Błogosławionego Jana z Łobdowa, patrona żeglarzy, marynarzy i flisaków. Jego ikona została umieszczona w kapliczce. Kapliczka ma charakter marynistyczny i istnieje możliwość pozostawienia w niej drobnych pamiątek przez żeglarzy cumujących w darłowskim porcie (depozyt u Bosmana Portu).
Następnie uczestnicy spotkania (w tym władze powiatu i naszego miasta) wzięli udział w paradzie jednostek pływających na morzu z modlitwą i złożeniem wieńca na wodzie w hołdzie zmarłym ludziom morza.

Tekst: Tomasz Bobin

Zdjęcia: Kazimierz Majchrzak