29 listopada b.r. – tradycyjnie jak w każdy ostatni czwartek miesiąca -na Świętej Górze Polanowskiej spotkali się Mężczyźni Pustelni. Gościem spotkania był tym razem ks. Wojciech Parfianowicz , redaktor Gościa Niedzielnego, który „dał przekaz” na tegoroczny adwent.

Na comiesięcznych spotkaniach liczną grupę kilkunastu osób stanowią mężczyźni z naszej parafii. Przybywają tam systematycznie również goście z Koszalina, Szczecinka, Białogardu, Bytowa, Wejherowa i Łeby. Spotkania rozpoczynają się eucharystią. Następnie katechezę prowadzi gość spotkania i nie zawsze jest to osoba duchowna. Gościmy czasem ludzi, którzy opowiadają o swoim ekstremalnie złym życiu i o nawrocie, który spowodowała wiara. Spotkania kończą się agapą, czyli wspólną biesiadą. A miejsce spotkania jest magiczne. Drewniany klasztor, otaczająca przyroda, wszechogarniająca cisza – to idealne miejsce na spotkanie Boga.

Góra Polanowska (156 m n.p.m.) to jedna z trzech świętych gór Pomorza. Kolejne to Góra Chełmska k/Koszalina (136 m n.p.m.) oraz Rowokół k/Smołdzina (115 m n.p.m.). W dawnych wiekach była to święta góra dla kultu pogańskiego. W XII w kult pogański został zamieniony na kult chrześcijański (sanktuarium maryjne), który z kolei zniszczyła fala reformacji.

W 2002 roku został wmurowany kamień węgielny pod budowę obecnej pustelni. Pomysłodawcą, budowniczym i aktualnym przełożonym domu jest znany w Darłowie franciszkanin o. Janusz Jędryszek OFMConv. Pustelnia – Sanktuarium M.B. Bramy Niebios jest jednym z konwentów prowincji św. Maksymiliana Braci Mniejszych Konwentualnych.

Jedną z magicznych postaci Pustelni jest zapewne ikona Maryi Bramy Niebios, kopia kopii ikony „napisanej” na świętej górze Atos (Grecja).

Tekst: Tomasz BOBIN
Zdjęcia: Kazimierz MAJCHRZAK