NABOŻEŃSTWO ZA ZMARŁYCH LUDZI MORZA – III DARŁOWSKIE ZADUSZKI MORSKIE

Napisał : | data: Lis 10, 2018| kategoria: Aktualności

W sobotę 3 listopada b.r. odbyły się kolejne – już trzecie – Darłowskie Zaduszki Morskie. Rozpoczęła je wspólna modlitwa w kościele w Darłówku. Następnie w porcie odbył się tradycyjny marsz pamięci ludziom morza, z wypominkami przy Nabrzeżu Kołobrzeskim, oraz na moście Kapitana Witolda Huberta – gdzie lektorami byli kolejno Rafał Bocheński (przedstawiciel rybaków), Zbigniew Kliber (służby mundurowe) i Dariusz Waldziński (SAR). Na zakończenie przy pomniku „Nie wrócili z morza” po wspólnej modlitwie  złożono  na wodzie  wianki z żywych kwiatów z lampionami.

Po części oficjalnej tradycyjnie w Hotelu „Apollo” (gospodarz Zbigniew Pajewski) uczestnicy spotkali się na „morskich opowieściach przy herbacianym aromacie”. Tegoroczny temat to „Ratownictwo morskie  w Polsce – 25 lat po tragedii MF Jan Heweliusz”. Gośćmi byli darłowscy lotnicy (m.in. Wiesław Cuper  i Janusz Janukowicz), którzy uczestniczyli w akcji ratowniczej w 1993 roku oraz przedstawiciele Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Aktualny stan organizacyjny  i wyposażenie służby SAR przedstawił Bartosz Sajko – ratownik ochotnik.

Z roku na rok zaduszki morskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wspominani są ci, którzy od nas już odeszli, a o których powinniśmy pamiętać ze względu na fakt, że budowali i umacniali morskość Darłowa. A że parafia św. o. M. Kolbe w Darłowie jest najbliżej położoną od brzegu morza, to zdaniem  proboszcza o. Sebastiana i parafian pamięć i szacunek dla ludzi morza jest także naszym obowiązkiem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z zdjęć z uroczystości

Tekst: Tomasz Bobin

Zdjęcia: Kazimierz Majchrzak