Orszak Trzech Króli wywodzi się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej. Pierwszy Orszak polski powstał w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik, gdzie w 2008 roku z jasełkami postanowiono wyjść na ulicę. Polski Orszak zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Polega na przejściu ulicami królów i mieszkańców, którzy zmierzają do stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy. W tym roku w całej Polsce Orszak trzech Króli odbył się w 872 miejscowościach.

Proboszczowie darłowskich parafii w roli Trzech Króli

 

Od kilku lat tradycją w Darłowie jest fakt Orszaku Czterech Króli, a to z powodu, że mamy swojego Króla Eryka Pomorskiego, który urodził się na Zamku w Darłowie, a jego szczątki spoczywają w Kościele NMP. W tegorocznym Orszaku w rolę królów wcielili się proboszczowie darłowskich parafii. Nasz Proboszcz o. Sebastian znakomicie zagrał rolę Baltazara.

O. Sebastian podczas Orszaku jako Krók Baltazar

Orszak wyruszył z dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich. Ulicami dotarł – przy ogromnym zainteresowaniu mieszkańców – na Plac Tadeusza Kościuszki, gdzie spotkał się z Królem Herodem – w postać którego wcielił się Burmistrz Miasta Arkadiusz Klimowicz.

Burmistrz m. Darłowo w roli Króla Heroda

Miejscem docelowym była szopka w Kościele NMP, gdzie oddano pokłon Panu Jezusowi w stajence. Dzieci otrzymały złote denary (wypełnione czekoladą), a całość uświetniły jasełka przygotowane przez uczniów społecznej szkoły z naszej Parafii w Darłówku.

Na Orszaku nie zabrakło wspaniałych kostiumów mieszkańców Darłowa.

Oprócz barwnych historycznych kostiumów uroczystość uświetniły swą obecnością również zwierzęta.

 

TEKST: T. Bobin
ZDJĘCIA: K. Majchrzak